Jedná sa o chirurgický zákrok, ktorý sa najčastejšie používa pri zápaloch stredného ucha . Indikácie pre paracentézu sú vyklenutie bubienka sprevádzané zápalovými zmenami, ktoré spôsobujú chorému bolesti a pretrvávajúce horúčky.
Samotný zákrok trvá asi 10–15 sekúnd a vykonáva sa v lokálnej alebo v celkovej anestézii. Vo väčšine prípadov však zákrok nie je pre pacientov bolestivý, pretože v ušnom bubienku nie je spleť nervových zakončení taká hustá. Pomocou kopičkového noža sa vykoná umelá perforácia ušného bubienka v zadnom dolnom kvadrante. V tejto oblasti je najväčšie vyklenutie bubienka, ktoré spôsobilo nahromadenie sekrétu. Po pretiahnutí bubienka sa zavádza odsávačka na zachytenie sekrétu, ktorý začne pod tlakom vytekať zo stredného ucha. Sekrét, ktorý vytečie, sa tiež odoberá na mikrobiologické vyšetrenie.
Po paracentéze môžu niekoľko dní pretrvávať bolesti ucha. Do týždňa sa ale diera v bubienku zacelí sama a nezostávajú žiadne trvalé následky . Pre správny priebeh liečby by sa ucho nemalo dostať do kontaktu s tekutinami a nečistotami, ktoré by mohli opätovne spustiť zápal, alebo môžu spôsobiť zaľahnutie ucha s následnými šelestmi.