Pondelok - Piatok: 07:30 - 16:00

Sobota a Nedeľa: Objednané výkony

Telefón
POLIKLINIKA ČK PLUS

Sv. Jakuba 33, 085 01 Bardejov

 

Myringoplastika – uzavretie prederavenia blanky bubienka

surgix.sk  >  Operačné zákroky   >  Otorinolaryngológia (ORL)  >  Myringoplastika – uzavretie prederavenia blanky bubienka

Charakteristika

Blanka ušného bubienka je veľmi tenká membrána uzatvárajúca stredné ucho proti vonkajšiemu zvukovodu. Prenáša zvukové vlnenie z vonkajšieho prostredia na kostičky stredného ucha. K jej prederaveniu môže dôjsť následkom úrazu alebo aj zápalu stredného ucha. Prederavenie blanky bubienka spôsobuje zhoršenie sluchu, hučanie v uchu a často dochádza k opakovaným zápalom stredného ucha.

Operačný postup

Zákrok sa robí v lokálnom znecitlivení alebo v celkovej anestézii. Vykonáva sa prístupom cez zvukovod alebo z rezu za uchom. Prístupom cez zvukovod sa urobí malý rez, ktorý je ale prakticky neviditeľný. Blanka bubienka sa uzatvára chrupavkou a ochrupkou z ušnice. Na záver sa zvukovod vyplní tamponádou.
Zákrok sa nevykonáva u žien počas menštruácie!

Pooperačná starostlivosť

Tamponáda zostáva v uchu približne týždeň. V období zotavovania by sa mali pacienti vyvarovať kýchaniu a silnému fúkaniu nosa. Hojenie trvá priemerne 2 – 3 týždne, počas ktorých dôjde k uzatvoreniu blanky bubienka, zlepšeniu sluchu a prestanú aj opakované zápaly stredného ucha.

Komplikácie

  • Zvýšená telesná teplota
  • Poruchy rovnováhy
  • Bolesť
Trvanie

30 minút

Práceneschopnosť

2-4 týždne

Anestéza

Celková

Požiadajte si o konzultáciu s odborníkom