Pondelok - Piatok: 07:30 - 16:00

Sobota a Nedeľa: Objednané výkony

Telefón
POLIKLINIKA ČK PLUS

Sv. Jakuba 33, 085 01 Bardejov

 

Digitus saltans – skákajúci prst

surgix.sk  >  Operačné zákroky   >  Ortopédia  >  Digitus saltans – skákajúci prst

Charakteristika

Ide o ochorenie postihujúce jeden či viacej prstov. Šľachy prstov sú uložené v pošvách, kde pri normálnych okolnostiach voľne kĺžu. Po určitých procesoch, ako sú zápalové stavy, úrazové stavy šliach, alebo etiologicky nejasné príčiny u detí, môže dôjsť ku zúženiu pošvy šľachy, čo spôsobuje sťaženie pohybu šľachy.
Pacienti prst môžu zohnúť do dlane ale pri jeho vystieraní si musia dopomáhať susednými prstami alebo prstami druhej ruky, pričom tento manéver môže sprevádzať i lúpavý zvukový fenomén.

Operačný postup

U pacienta s týmito ťažkosťami je odporúčaná chirurgická liečba, za účelom uvoľnenia kompresie šľachy jej zúženou pošvou. Operácia sa bežne vykonáva v lokálnej anestézii, trvá zvyčajne niekoľko desiatok minút a je nenáročná. Operácia nevyžaduje špeciálnu prípravu. U detí je indikovaný zákrok v celkovej anestézii.

Pooperačná starostlivosť

Pooperačne je nutná zvýšená poloha (elevácia) operovanej končatiny, ktorá zmierňuje bolesť a zmenšuje opuch. Okamžite po operácii je možné pozorovať obnovenie pohybu šľachy bez „preskakovania“.

Komplikácie

Vo všeobecnosti je pravdepodobnosť výskytu komplikácii priamo úmerná prítomnosti rizikových faktorov (napr. pokročilý vek, diabetes mellitus, ateroskleróza, choroby srdca a pľúc, nesprávna životospráva, obezita, fajčenie, väčší rozsah operačného výkonu). Väčšie riziko komplikácii majú samozrejme pacienti, nedodržujúci pokyny lekára v pooperačnom období.

Fotogaléria zákroku

Trvanie

15 minút

Práceneschopnosť

2-4 týždne

Anestéza

Lokálna