Pondelok - Piatok: 07:30 - 16:00

Sobota a Nedeľa: Objednané výkony

Telefón
POLIKLINIKA ČK PLUS

Sv. Jakuba 33, 085 01 Bardejov

 

Artroskopia kolenného kĺbu

surgix.sk  >  Operačné zákroky   >  Ortopédia  >  Artroskopia kolenného kĺbu

Charakteristika

Artroskopia je v súčasnosti najmodernejšia operačná metóda ošetrenia mäkkých častí kĺbov. Rozumieme nimi predovšetkým menisky, chrupavky, kĺbové púzdra a väzivá. Artroskopické operácie sú vhodné pri ich degeneratívnom poškodení, resp. opotrebení vplyvom pribúdajúceho veku, ale takisto aj pri úrazovom poškodení.

Operačný postup

Artroskopia je dnes najúčinnejšia a zároveň najšetrnejšia miniinvazívna technika na ošetrenie a liečbu mäkkých častí kĺbov. Operácia sa robí v celkovej anestézii a trvá približne 45 až 60 minút, v závislosti od zložitosti lokálneho nálezu. Operatér – ortopéd urobí najprv malý rez, cez ktorý zavedie do kĺbu tenký optický prístroj, tzv. artroskop. Vďaka nemu vidí na monitore celý kĺb a jeho vnútorné štruktúry v niekoľkonásobnom zväčšení. Podľa potreby sa môžu vytvoriť ďalšie 2 resp. 3 menšie rezy, cez ktoré sa zavádzajú miniaturizované operačné nástroje. Počas celej operácie sa do kĺbu privádza sterilný roztok, ktorý rozťahuje kĺbnu dutinu a zároveň odvádza z kĺbu poškodené tkanivá.

Pooperačná starostlivosť

Pacient po artroskopii kolena používa 1-2 týždne barle na odľahčenie operovanej nohy. Po ťažších operáciách nosí ortézu. Doba rekonvalescencie sa v závislosti od závažnosti zákroku pohybuje od 1 do 6 týždňov. Po niektorých operáciách lekár predpisuje rehabilitáciu.

Komplikácie

Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:

  • nadmerná krvácavosť
  • obmedzenie hybnosti
  • krvné zrazeniny
  • zanesenie infekcie
  • problémy spojené s podaním anestézie

Fotogaléria zákroku

Trvanie

45 minút

Práceneschopnosť

2-4 týždne

Anestéza

Celková

Požiadajte si o konzultáciu s odborníkom