Artroskopia je v súčasnosti najmodernejšia operačná metóda ošetrenia mäkkých častí kĺbov. Rozumieme nimi predovšetkým menisky, chrupavky, kĺbové púzdra a väzivá. Artroskopické operácie sú vhodné pri ich degeneratívnom poškodení, resp. opotrebení vplyvom pribúdajúceho veku, ale takisto aj pri úrazovom poškodení.
Artroskopia je dnes najúčinnejšia a zároveň najšetrnejšia miniinvazívna technika na ošetrenie a liečbu mäkkých častí kĺbov. Operácia sa robí v celkovej anestézii a trvá približne 45 až 60 minút, v závislosti od zložitosti lokálneho nálezu. Operatér – ortopéd urobí najprv malý rez, cez ktorý zavedie do kĺbu tenký optický prístroj, tzv. artroskop. Vďaka nemu vidí na monitore celý kĺb a jeho vnútorné štruktúry v niekoľkonásobnom zväčšení. Podľa potreby sa môžu vytvoriť ďalšie 2 resp. 3 menšie rezy, cez ktoré sa zavádzajú miniaturizované operačné nástroje. Počas celej operácie sa do kĺbu privádza sterilný roztok, ktorý rozťahuje kĺbnu dutinu a zároveň odvádza z kĺbu poškodené tkanivá.
Pacient po artroskopii kolena používa 1-2 týždne barle na odľahčenie operovanej nohy. Po ťažších operáciách nosí ortézu. Doba rekonvalescencie sa v závislosti od závažnosti zákroku pohybuje od 1 do 6 týždňov. Po niektorých operáciách lekár predpisuje rehabilitáciu.
Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:
- nadmerná krvácavosť
- obmedzenie hybnosti
- krvné zrazeniny
- zanesenie infekcie
- problémy spojené s podaním anestézie