Pondelok - Piatok: 07:30 - 16:00

Sobota a Nedeľa: Objednané výkony

Telefón
POLIKLINIKA ČK PLUS

Sv. Jakuba 33, 085 01 Bardejov

Operácia kŕčových žíl laserom (EVLA)

Klinika Surgix ponúka ošetrenie kŕčových žíl pomocou laserovej ablácie.

Ide o takmer nebolestivý zákrok, ktorý sa realizuje v lokálnej anestéze so zavedením katétra do poškodenej žily a následne je realizované jej uzatvorenie pomocou vysokej teploty bez porušenia okolitých tkanív. Celý zákrok je realizovaný v režime jednodňovej chirurgie a trvaní cca 60 – 90 minút. Po ošetrení je na končatinu naložená kompresná pančucha a pacient odchádza do domáceho prostredia.

EVLA je moderný spôsob operácie, ktorý výrazne skracuje práceneschopnosť pacienta, kde PN v podstate ani nie je po ošetrení potrebná. Pacient j elimitovany´po ošetrení 72 hodín iba potrebou nosenia kompresných pančúch ale môže hneď plne fungovať v pracovnom a súkromnom prostredí. Pooperačný priebeh je menej bolestivý, rekonvalescencia je rýchlejšia a pri tejto metóde aj skorá mobilizácia pacienta, už v deň operácie (hneď po operácii v lokálnej anestéze).

Ako funguje EVLA: Laserová energia dokáže vo vnútri žily vyvinúť až 120 stupňovú teplotu, ktorá spôsobí okamžitý uzáver žily a jej následné vstrebávanie (fibrotizáciu). Krvné podliatiny, ktoré vzniknú pri operácii sú minimálne a rýchlo sa vstrebú, sú spôsobené len prepichom žily pri zavádzaní laserového vlákna. Následne prebieha zápalová reakcia v ošetrenom žilovom systéme so vstrebávaním okolitých žíl, ktoré sú hlavnou žilou plnené. Po 6 až 8 týždňoch sú kŕčové žily väčšinou vstrebané, ak je potrebné, je realizovaná sklerotizácia. Návrat k plnej fyzickej aktivite je individuálny, ale najneskôr do 7-14 dní od operačného zákroku