Pondelok - Piatok: 07:30 - 16:00

Sobota a Nedeľa: Objednané výkony

Telefón
POLIKLINIKA ČK PLUS

Sv. Jakuba 33, 085 01 Bardejov

 

Klasická operácia kŕčových žíl

surgix.sk  >  Operačné zákroky   >  Cievna chirurgia  >  Klasická operácia kŕčových žíl

Charakteristika

Kŕčové žily (varixy) sú rozšírené žily, zväčša na dolných končatinách. Pri klasickej operácii kŕčových žíl sa chirurgický vyradí z obehu žilovej krvi celý rozšírený, nefunkčný úsek kmeňa veľkej, alebo malej skrytej žily (safény). Prerušia sa a podviažu prítoky skrytej žily tesne pod vtokom do hĺbkovej stehnovej žily. Vďaka tomuto postupu sa zamedzí opakovanému vzniku kŕčových žíl, čo je najväčšou výhodou klasického chirurgického postupu. Klasická operácia kŕčových žíl je zvlášť vhodná pri extrémne rozšírených skrytých žilách.

Operačný postup

Dĺžka operačného výkonu sa pohybuje od 30 až do 120 min., priemerne okolo 60 min.. Pri operácii sa kožné rezy vedú v slabine pred vnútorným členkom a v mieste kŕčových žíl. Žily sa vypreparujú, podviažu a prerušia sa prítoky krvi. Cez rez pred vnútorným členkom sa odstráni žila, ktorá vstupuje do hlbokého žilného systému. Cez rezy v mieste kŕčových žíl sa odstránia jednotlivé kŕčové žily. Rany sa zošijú.

Pooperačná starostlivosť

Niekoľko hodín po operácii je možné začať chodiť, rany môžete sprchovať od druhého dňa po operácii.
Pooperačné bolesti sú tlmené liekmi proti bolesti. Zároveň sú ako prevencia tvorby zrazeniny aplikované injekcie, ktoré sa obvykle aplikujú ešte 10 dní po operácii aj doma.
V rámci komplexnej starostlivosti o pacientov s varikóznym ochorením sa po operácii podávajú malé dávky antitrombotík (lieky zabraňujúce tvorbe krvných zrazenín) podkožnými injekciami.
Stehy sa podľa veľkosti rany a priebehu hojenia odstraňujú 7 – 12 deň po operácií. Nástup do zamestnania je 1-3 týždne po operácii, je však potrebné aspoň 6 týždňov používať elastické pančuchy. 2 – 4 týždne sa odporúča pobyt mimo slnka. Ak plánujete byť vonku, odporúčame nosiť dlhé nohavice alebo dlhú sukňu, a aplikovať SPF 30 a viac.

Komplikácie

Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente a môžu nimi byť:

  • Infekcia, ako pri každom chirurgickom zákroku
  • Alergická reakcia na lieky alebo dezinfekciu
  • Dočasná necitlivosť alebo neuralgická bolestivosť predkolenia
  • Hyperpigmentácia kože nad operovanou žilou počas vstrebávania krvných zrazenín (obvykle odoznie v priebehu niekoľkých týždňov)
  • Krvné zrazeniny
  • Keloidné jazvy
  • Recidíva krčových žíl
Trvanie

60-120 minút

Práceneschopnosť

2-4 týždne

Anestéza

Celková

Požiadajte si o konzultáciu s odborníkom