Pondelok - Piatok: 07:30 - 16:00

Sobota a Nedeľa: Objednané výkony

Telefón
POLIKLINIKA ČK PLUS

Sv. Jakuba 33, 085 01 Bardejov

 

Chirurgická liečba lymfedému

surgix.sk  >  Operačné zákroky   >  Cievna chirurgia  >  Chirurgická liečba lymfedému

Charakteristika

Porucha lymfatickej drenáže – lymfedém – je ochorenie liečené predovšetkým konzervatívne. S rozvojom mikrochirurgickej techniky môže byť metódou voľby u vhodných pacientov i vytvorenie lymfo-venóznych anastomóz, ktoré umožnia presunúť lymfatickú drenáž do žilového systému. Za hlavné príčiny poruchy centripetálneho toku lymfy je považovaná buď vrodená abnormita lymfatického systému (primárny lymfedém), alebo zápal, chirurgický výkon resp. trauma všeobecne, ožiarenie, nádorová infiltrácia, parazitárna infekcia alebo ťažké poškodenie žilového systému na dolných končatinách (sekundárny lymfedém).

Operačný postup

Pred operáciou sú merané rozdiely v objeme končatín optoelektrickým prístrojom. Približne 120 minút pred výkonom je aplikovaná do I. meziprstovej štrbiny operovanej končatiny patentová modrá. Operácia, ktorá trvá 3-4 hodiny, je vykonávaná najčastejšie v celkovej anestéze. K vlastnému technickému vykonaniu LVA sú používané lupové okuliare so zväčšením 3,5x alebo operačný mikroskop. Lymfatické povodie je možné derivovať lymfonodo-venóznou, alebo lymfatiko-venóznou anastomózou do povodia povrchového žilového systému.

Pooperačná starostlivosť

Zahŕňa elastickú bandáž končatiny ešte na operačnej sále. Realizácia celého operačného výkonu je možná aj v režime jednodňovej chirurgie s vertikalizáciou pacienta po prebudení z anestézy a následnou ambulantnou starostlivosťou, čo výrazne skracuje čas rekonvalescencie pacienta. Obyčajne na druhý pooperačný deň je odstránený drén, čo je realizované ambulantnou návštevou pacienta. Antibiotická liečba (Augmentin®) je podávaná po celkovú dobu 3 týždne a proteolytické enzýmy (Walzym cps®)po dobu 3 mesiacov. Okamžite v druhý pooperačný deň sa začína s CDT, ktorá je zložená z manuálnej lymfodrenáže (MAL), intermitentnnej prístrojovej kompresie (IPK) prístrojom a kompresívnej terapie viacvrstvovými bandážami a v neskoršom období kompresiu návlekom s plochým pletením.
Je nutné zdôrazniť, že kým doteraz táto liečebná modalita LVA mohla byť ponúknutá slovenským pacientom s lymfedémom iba v zahraničí (Praha, Taliansko, Francúzsko), tak od roku 2022 je dostupná aj na Slovensku. Operácia a následná pooperačná starostlivosť je realizovaná práve u nás v režime jednodňovej chirurgie.

Fotogaléria zákroku

Trvanie

60-120 minút

Práceneschopnosť

2-4 týždne

Anestéza

Celková

Požiadajte si o konzultáciu s odborníkom