Hernia, pruh, prietrž hovoríme stavu, pri ktorom vnútorný orgán prerazí slabé miesto vo svale alebo v tkanive. Najčastejšie vzniká slabinová – inguinálna hernia (inguinal hernia, hernia inguinalis), stehnová – femorálna hernia (femoral hernia), pupočná hernia – hernia umbilicalis a hernia žalúdka – hiátová hernia (hiatus hernia). Hernia vzniká najčastejšie pri prehnanej fyzickej námahe, ale aj pri obezite, v tehotenstve, pri častom kašli alebo namáhaní sa na toalete pri zápche.
Príznaky hernie
Na poškodenom mieste v obasti brucha sa vytvorí nápadná hrčka alebo vydutie, ktoré sa dá zatlačiť späť. Niekedy sa môže hernia prejavovať aj ako opuch alebo vydutie v slabinách alebo v miešku (semenníky), zvýšená bolesť v mieste vydutia, bolesť pri zdvíhaní, či pocit plnosti alebo príznaky nepriechodnosti čriev (obštrukcia čriev).
Operačne odstránime vak hernie (pruhu) a pri klasickej operácii sa vytvorí plastika z priľahlých svalových a šlachových štruktúr slabiny. Pri laparoskopickej technike sa na miesto plastiky z vnútornej strany brušnej steny vkladá sieťka, ktorá bráni opätovnému vytvoreniu pruhu. Po operácii je nutný pokojový režim, ktorého dĺžka závisí od rýchlosti hojenia a spravidla trvá cca mesiac.
Dĺžka práceneschopnosti je individuálna, trvá približne 2 – 4 týždne.