Artroskopia ramena je miniinvazívna metóda, ktorá vo väčšine prípadov nahradila v minulosti vykonávanú otvorenú operáciu ramenného kĺbu. Artroskopiou ramena lekár získa informácie o type a rozsahu poškodených tkanív, ktoré nemôže získať inou metódou (RTG, MRI, USG, CT vyšetrením a pod.) a následne môže na základe nálezu začať ihneď s liečebným výkonom.
Artroskopia ramena sa vykonáva na operačnej sále. Najčastejšie sa vykonáva v celkovej anestézii. Chirurg na zadnej strane ramena urobí malý rez, ktorým zavedie do kĺbovej dutiny endoskop. Endoskop prenáša obraz na monitor počítača, na ktorom chirurg skontroluje tkanivá vo vnútri alebo v okolí kĺbu. Pokiaľ je to možné, chirurg začne ošetrovať poškodené štruktúry prostredníctvom nástrojov, ktoré zavedie do kĺbu druhým malým rezom na prednej strane ramena.
V závislosti od druhu operácie nosí pacient niekoľko týždňov fixačnú ortézu, v ľahších prípadoch niekoľko dní fixáciu šatkou. Počas fixácie je potrebné dodržiavať kľudový režim. Pacient podľa poučenia lekárom precvičuje len zápästie a lakťový kĺb. Po zložení fixácie začne pacient s rehabilitáciou s fyzioterapeutom.
Napriek tomu, že artroskopiou sa nevykonávajú veľké rezy, doba zotavenia je pomerne dlhá a pohybuje sa od 1 do 6 mesiacov v závislosti od toho, aké opravy v ramene boli vykonané. Bolesť a diskomfort môžu trvať niekoľko týždňov po zákroku, na zmiernenie opuchov a bolesti sa podávajú lieky a prikladá ľad. Mnohí pacienti sa po týždni môžu vrátiť k ľahkým každodenným aktivitám. Ťažšie fyzické aktivity sú možné až niekoľko mesiacov po artroskopii.
Doba zotavenia sa líši v závislosti od typu operácie ramena, rozsahu opravy a tiež individuálnou toleranciou bolesti .
Možné komplikácie sa vyskytujú v malom percente vykonávaných artroskopií a môžu nimi byť:
- nadmerná krvácavosť
- neustupujúci opuch ramena
- krvné zrazeniny
- zanesenie infekcie
- problémy spojené s podaním anestézie